רפואה משלימה פורצת דרך – דורין מנו

כיום אין ספק כי הרפואה המשלימה תופסת מקום מרכזי כגורם משלים ומחזק לרפואה הקונבנציונלית המערבית. שלושה סיפורים מרגשים של בוגרי קמפוס ברושים לרפואה משלימה-אינטגרטיבית מעידים על האפשרויות פורצות הדרך ועל ההצלחות של הרפואה המשלימה.

הג’ודוקא שהגשימה את חלומה להשתתף באולימפיאדה

“אומרים שכשנסגרת דלת נפתח חלון”, אומרת דורין מנו, Dip CM , בוגרת ברושים בשיאצו וברפואה סינית ומורה בברושים. “עסקתי שנים בג’ודו מקצועי, חלקן כחברה בנבחרת ישראל. בשנת 2002 , לאחר פציעה קשה, התנתקתי מהג’ודו לחלוטין בידיעה שנכשלתי ולא הגשמתי את החלום של כל ספורטאי מקצועי ובתחושת אכזבה. לאחר התלבטויות וטיול ארוך, החלטתי ללמוד שיאצו והגעתי לקמפוס ברושים, שהרשים אותי מאוד. בתום הלימודים המשכתי לרפואה סינית, בהבנה שמגע, דיקור וצמחי מרפא הם השילוב המנצח להצלחת הטיפול.

“ב2010 – נפתח החלון. ג’ודוקא צעירה וכישרונית חיפשה מטפלת, ומכיוון שבעברי עסקתי בג’ודו הפנו אותה אליי. זו הייתה ירדן ג’רבי. טיפלתי בירדן חצי שנה עד שנפתחה לי הכניסה לנבחרת הנשים כולה. לראשונה הרגשתי שחזרתי למקום הטבעי שלי. “בשנת 2016 הוזמנתי להצטרף לצוות הרפואי של נבחרת ישראל באולימפיאדת ריו, שבה העולם נחשף לסימנים הסגולים שיצרו כוסות הרוח על גבו של מייקל פלפס. ואכן, כיום דיקור, כוסות רוח, מוקסה ושיאצו הם חלק בלתי נפרד מהטיפול בספורטאים. כך לקחתי חלק ממשהו  גדול והגשמתי את חלומי להגיע לאולימפיאדה, הדרך הייתה ארוכה יותר, אבל משהו בה היה שונה ומיוחד”.

 doreendoreen2
הטבע והצמחים מחבר בין אנשים לעולם

“אני אוהב צמחים ואנשים ואת החיבור ביניהם”, מספר עדו קרן, הרבליסט קליני, מרצה במגמת צמחי מרפא בקמפוס ברושים. “יצירת החיבור הזה היא המתנה שלי לעולם. אני מטפל בצמחי מרפא, בעל מעבדה ביתית להכנת תמציות צמחים, מדריך בארגון שומרי הגן ומכיר לעומק את הטבע והצמחים.

“אין יום שבו איני חושב על צמחי מרפא, לומד עליהם, מלקט אותם, מכין מהם תמציות או מתבונן בהם. למדתי ועודני לומד להכיר את השטח מקרוב ולהתחבר באופן עמוק לאדמה ולטבע, וגם לאדם ולעצמי. נקודת המבט שלי על העולם השתנתה לחלוטין והיא חלק ממני תמיד. “החוויה שלי, הן בעבודה והן בביתי, היא חיבור עמוק לעולם, לטבע, למה שנולדתי להיות ולטוב שיש. בזכות החיבור הזה אני גם מצליח להתחבר לילדים ולמבוגרים, להוציא אותם לטבע, לנתק אותם מהמסכים וללמד אותם להכיר את עולם הצמחים מקרוב.

אני חש תודה גדולה על המתנה שזכיתי לה ומזמין את כולם לחפש את דרכם להתחבר לעולם ולשאיפה ליצור מקום טוב יותר לכל אדם, חי, או צומח”.

מילד מצוקה לחייל מצטיין ביחידת הכלבנות

אחת המגמות בקמפוס ברושים היא טיפול באמצעות כלבים. כלבים נחשבים למטפלים מצוינים. הם ניחנים ביכולת לתקשר, לעורר רגשות ולהסיר מחסומים רגשיים. המפגש עם הכלבים מניב תוצאות מפליאות, מאפשר נתינה וקבלת אהבה ומספק חיזוקים חיוביים וחוויות הצלחה.

עופר ביטון, מרכז המגמה לטיפול באמצעות כלבים, מאלף כלבים בכיר, מספר על ההשפעה החיובית של הכלבים על האדם.  “לפני 14 שנים הייתי מדריך טיפולי בפנימייה לצעירים הסובלים מהפרעות נפשיות קשות. אחד מהצעירים האלה היה ש’, אז בן שמונה, ילד מקסים וביישן, אבל עם בעיות אלימות, בריחות ובלגנים. ואולם, דבר אחד נשאר איתו תמיד – לב ענקי וחמלה גדולה.

“לאחר שסיים בהצלחה את הפנימייה, הוא הגיע אליי לפרויקט בכלבייה. היה לו חיבור מיידי ואמיתי לעולם הכלבים שאי אפשר לתאר; הוא הבין מה הכלב חושב ואיך אפשר לעזור לו. אף שהיה מטופל הוא נהפך לחלק מהצוות, ואותו טיפול שקיבל ממני ש’בצעירותו, הוא העביר לכלבים. “בהמשך, צה”ל סירב לגייס אותו, אך לאחר מאבקים ושכנועים אינספור הוא התגייס, והיום הוא חייל מצטיין ביחידת הכלבנים. הרי כשאתה עושה למישהו משהו טוב, תמיד הוא יעביר את זה הלאה”.

***************

קמפוס ברושים לרפואה משלימה במועדון הספורט באוניברסיטת תל אביב מקיים מגוון מסלולי לימוד לתעודת מטפל במקצועות הרפואה המשלימה השונים, לימודי המשך והתמחויות מקצועיות למטפלים. בוגרי בית הספר עובדים כמטפלים בבתי חולים, בקופות חולים ובקליניקות פרטיות.

Call Now Button דילוג לתוכן