גליונות עיתון אורז
 
גליון אורז סתיו 2011       11/09/2011
דבר העורכת- : בשלותו של הקיץ שפעה, כך שבמהדורת "אורז "הנוכחית, אנו מגיעים אל יום השוויון של הסתיו עם אסיף פירות כתיבה. מרגש בעיניי להביא אל שולחן החג של כולנו מהדורת "אורז " חגיגית ומוגדלת. "אורז" מתהדר הפעם בשלושים ושניים עמודים, כשליש יותר ממהדורות קודמות. הרבה אנשים נפלאים כתבו את מיטב יצירתם ועמלו ושקדו עליה שוב ושוב לשם כך. במהדורה זו החלו את דרכם שני מדורים חדשים: מדור "פרות קדושות" אשר בו כותב לנו אביחי וולצ'ק הגיגים על נומרולוגיה, בעודו בוחן מחדש מושגים ומונחים מעולם הרפואה הסינית, ומדור "טיפול בארבע רגליים", מדור רפואה משלימה בבעלי חיים בו מפגישה אותנו טל יעקבי עם רה – כלב רועים גרמני, הסובל ממחלת אגן תורשתית בכלבים. ברוח השינויים והסערות החלים עלינו במציאות המתרחשת סביבנו בארץ ובעולם, לכתיבה ככלי יש מקום של שקט מרוכז, המאפשר לנו את הגדרות הקיום שלנו. בהיותנו אנשי רפואה סינית, הרי שאנו מכירים בכוחן של הסימניות הכתובות להכיל עולם ומלואו על משמעויותיהן השונות. אני מאחלת לכולנו כי ניכתב לשנה של בריאות, אושר, פרנסה, שפע ומזל, וכי נכתוב את האנשים בהם אנו פוגשים לטובה. תודה רבת משמעות לעורכת המשנה אשר עימי, שירי בורנשטיין. שלכם, יעל קורנר-אייזן עורכת.

 לעיון בגיליון המלא- לחצו כאן

 

הפטיטיס B והפטיטיס C בראי הרפואה הסינית- עדי קליין

בספרות הרפואה הסינית הקלאסית ניתן למצוא מונחים כגון: Huang Dan כיס מרה צהוב, Xie Tong כאב היפוכונדרי, Zheng Ji מסה בבטן, Gu Zhang התנפחות הבטן וכן Gan Wen מגיפת כבד. בימינו אנו יודעים כי מונחים אלו מאפיינים ביטויים קליניים של מחלות כבד שונות. עבור כל מונח שהוזכר בספרות פורטו סימפטומים נלווים, אבחנה, דרכי טיפול ומרשמי צמחים. כיום, בבית החולים האוניברסיטאי "Chengdu University of Traditional Chinese Medicine" אשר בסין, מטופלים חולי הפטיטיס באמצעות מודל המשלב מזרח ומערב: בדיקות דם, הדמיות ותרופות לצד פורמולות צמחים עתיקות. מדרך עבודה זו מייבאת ומיישמת הכותבת תובנות בבואה לטפל בחולי כבד בארץ. במאמר מובא גם תאור מקרה כדוגמא לטיפול במחלת הפטיטיס C.
למאמר המלא: לחצו כאן
 
 

המדע מאחורי הסמלים גילוי מחודש של שער נשכח אל הרפואה הסינית (חלק שני) מדע סמלים שימושי: הדוגמא של נקודת הדיקור天府 Tian Fu LU3 כתב: היינר פרוהאוף

מאנגלית: רוני קליר.

בנוסף לתהליך הכללי של הבנת המשמעות הסמלית, שתואר בחלקו הראשון של המאמר שהופיע בגיליון אורז אביב 2011, שמות נקודות הדיקור מגלים מימד עמוק ומפורט אף יותר של מדע הסמלים המתאר את פעולת מערכת האיברים. במאמר בוחר היינר בנקודה השלישית על מרידיאן ה-Lung כמודל שיחשוף בפנינו את מגוון המשמעויות הרב-מימדיות המגולמות בשם כל נקודת דיקור. כמו נקודות אחרות, Tian Fu ממוקמת על מרידיאן ה-Lung במיקום המקושר להיבטים פונקציונאליים הן ברמת השמיים, הן ברמת האדמה והן ברמת קצב החיים של האדם. להלן בחינה מדוקדקת המראה איך הדוגמא של Tian Fu מחברת את כל שכבות הקיום של המיקרוקוסמוס והמקרוקוסמוס, ואיך השייכות הקלינית והפונקציונלית של הנקודה מתבהרת לחלוטין לכשמאירים את הרבדים השונים של הקוד הסמלי.
למאמר המלא: לחצו כאן
 

גוף בריא בבית בריא: מדור אסטרולוגיה סינית ופנג-שוואי - שרונה פומס

בדומה לרפואה הסינית, תורת הפנג-שוואי הינה דרך חיים. בשתיהן נעשה שימוש בשפת המטאפיסיקה הסינית. אבחון בתים, דומה לאבחון אנשים. כך, אנו נדרשים לחקירה ולהתבוננות מחזורית רב מערכתית בשילוב הבנה, ידע וניסיון כדי לנסות לרפא בתים ואנשים. התבוננות מעין זו, כאשר היא מיושמת בחיינו האישיים, מקדמת צמיחה אישית ורוחנית. מטרת המאמר הינה לחשוף הקשרים משותפים בין הפנג-שוואי לרפואה הסינית וביטויָים במבנה הבית ובאדם. במאמר מובא סיפור מקרה כדוגמא לתמיכת הפנג-שוואי בתהליך הריפוי.
למאמר המלא: לחצו כאן
 

רפואת צמחים אינטגרטיבית הגישה הטיפולית והטיפול בתסמונת השחלה הפוליציסטית- דניאל פרין

הרפואה הסינית, על שיטותיה השונות, היא אחד מתחומי הרפואה המשלימה הפופולאריים ביותר בישראל, כאשר אחד מכלי הטיפול העיקריים הוא השימוש בצמחי מרפא. השימוש המסורתי כפי שנלמד ברוב בתי הספר לרפואה סינית בארץ הוא בצמחי מרפא סיניים בלבד ואכן ברוב המקרים הוא משמש כברירה היחידה למטפל. האומנם? המאמר בוחן את מידת היעילות של שילוב חשיבה טיפולית וצמחי מרפא מערביים בטיפול הסיני המסורתי, ומביא תאור מקרה כדוגמא לטיפול המשתמש באינטגרציה של שתי השיטות
למאמר המלא: לחצו כאן
 

פרות קדושות בחינה מחודשת של מושגים ומונחים מעולם הרפואה הסינית הגיגים על נומרולוגיה- אביחי וולצ'ק

‏בבואנו לדבר על נומרולוגיה בפילוסופיה הסינית, ובתוך זה גם ברפואה הסינית, אנו מתייחסים אל המספרים כאל סמל המביע תנועה ספציפית אשר קיימת בעולם, ובאדם. הבנת הרעיון הקרוי "מִספר" קודמת להבנת כל מושג אחר בפילוסופיה הסינית. במילים אחרות, לא ניתן להבין באופן אותנטי מושגי יסוד כגון: Yin, Yang, Qi, או חמש הפאזות ללא הבנת האספקט הנומרולוגי שלהם. השימוש במספרים כסמל מופיע ברוב רובם של הכתבים הסינים העתיקים, אם באופן גלוי ואם בסמוי. כל מספר הוא ביטוי לעקרון שמימי אשר גלום בו, וכקבוצה, המספרים 1 עד 9 צופנים בחובם את סודות היקום אשר פועלים על פני האדמה. עלינו להבין כי כל מושג ברפואה הסינית אשר מגיע בצמידות למספר אינו ניתן לתפישה ללא הבנה קודמת של מהות המספר עצמו. אין אפשרות לדבר על המושג ולהבינו כראוי ללא הבנת משמעות המספר המיוחס לו. יתרה מכך, גם אם לא ניתן באופן מפורש מספר לביטוי כלשהו, עלינו למצוא את המספר אשר יאפשר את הבנתו. המאמר מביא מספר דוגמאות להבנת מושגים בסיסיים באמצעות הפנמת משמעות המספר הקשור אליהם.
למאמר המלא: לחצו כאן
 

SHEN KONG מִנחָה לרוח- יוסי מורגנשטרן

משחר ההיסטוריה שאל את עצמו האדם האם הוא נזר הבריאה? האם הוא ייחודי? האם יש בו דברים נסתרים אשר אין בשאר היצורים כגון נשמה, רוח, או שמא הכל חומר נגלה ואין מעבר לכך? האם הנסתר קיים? האם הרוח קיימת? האם יש חיים לאחר המוות? שאלות שונות המכוונות לאותה דילמה בסיסית שאין עליה מענה אחד. מספר התשובות כמספר הדרכים. הרפואה הסינית המסורתית מתמודדת אף היא עם סוגיה זו בהיותה מצביעה על אפשרות המטפל להתייחס לרוח, ובו בזמן מכירה בכך שהדרך הזו לא נועדה לכולם. המתייחס לרוח האדם מכונה 'מרפא דגול', ומי שאינו מתייחס אליה מכונה 'מרפא פשוט'. גישה זו מניחה למטפלים לבחור האם להתייחס לרוח אם לאו, ובכך מאפשרת לכל מטופל לבחור את המטפל המתאים לו. המאמר בוחן את הביטוי Shen Kong ומציע דרך הסתכלות על התהליך הטיפולי עבור אלו הבוחרים בדרך ה'מרפא הדגול'.
למאמר המלא: לחצו כאן
 

תזונה לכל עונה תמיכה בחיים; תזונה למניעת הפלה הנובעת מחולשת הכליות-  אסף פאיט

אומנות הטיפול באשה ההרה מפותחת מאוד במסורת המזרחית וכוללת התייחסות לשלבי ההריון השונים ולמצבי חוסר איזון אופייניים במהלכו. זאת באמצעות תזונה, דיקור, צמחי מרפא וטיפולי מגע. הפריה והריון הינם שלבים בתהליך אשר את סיומו המוצלח מהווה לידה של תינוק בריא בעיתוי הנכון. עיון ברישומיו של הרופא הנודעSun Si Miao משושלת Tang מלמד כי עבור כל חודש מחודשי ההריון ישנן המלצות תזונה, המלצות התנהגות, ואף התייחסות לאיבר ולמסלול ספציפיים המזינים את העובר. ברפואה הסינית קיימת התייחסות קלינית לשני מצבים העלולים להתרחש במהלך הריון, ואשר בשניהם הפגיעה בעובר אינה מיידית וניתן להצילו: האחד, דימום ואגינלי בזמן ההריון (Tai Lou) והאחר "עובר לא שקט" (Tai Dong Bu An). המדור בוחן כיצד ניתן לסייע ולתמוך במקרים אלו באמצעות תזונה.
למאמר המלא: לחצו כאן

 

שפת הסימנים: סימניות מעולם הרפואה הסינית - טוביה סקוט

 משמעות הסימנית Qing 青 הינה: צבע ירוק בהיר ובעל חיוּת כצבע הצמחים, אך פרט למשמעות זו, הסימנית מסמלת חיים, התפתחות וגדילה המתאפשרים על-ידי הזנה מן החומרים שבטבע. בנוסף, משמשת הסימנית גם כרדיקל הנותן את הצליל למספר סימניות נוספות המוכרות לנו ברפואה הסינית. סימנית זו מופיעה במילים רבות הקשורות בפילוסופיה וברפואה הסינית, המדור יבחן כמה מהן.
למאמר המלא: לחצו כאן
 

ראיון עם עדי פרום יושב ראש ועד האגודה לרפוי סיני מסורתי- מיכל שלזינגר

ראיון עם יושב ראש ועד האגודה לריפוי סיני מסורתי ובו שאלות לגבי פעילות האגודה, חשיבותה, מצב הרפואה הסינית בארץ, בחינת ההסמכה ותוכניות לעתיד.
למאמר המלא: לחצו כאן
 

רפואת האדמה Ren Shen פנינה דרויאן

Ren Shen מתועד לראשונה כצמח מרפא בספר Shen Nong Ben Cao Jing. השימוש בצמח בסין מבוסס בעיקרו על התיאור המופיע בספר זה, תיאור שעבר מדור לדור במשך מעל 2000 שנה. ב-Shen Nong נכתב:"Ren Shen הוא מתוק ומעט קר. הוא תומך בחמשת ה-Zang, משקיט את ה-Jing Shen, מיישב את ה-Hun ואת ה-Po, מפחית פלפיטציות עם חרדה, מסלק Xie Qi, מבהיר את העיניים, פותח את הלב ומחדד את התבונה". התפקוד הבסיסי, הידוע, המוכר והמוסכם של Ren Shen, הוא חיזוק הטחול, המהווה את מקור ה- Post-natal Qi. זו הדרך בה תומך הצמח בכל איברי ה-Zang האחרים, אך האם ישנה סיבה נוספת ליכולתו לחזק את איברי ה-Zang מלבד יכולתו לחזק את הטחול? המדור סוקר את צמח ה-Ren shen על-פי תפקודיו בספרות העתיקה והמודרנית.
למאמר המלא: לחצו כאן
 

תקצירי מחקרים מן העולם בתחום הרפואה הסינית- מיכל שלזינגר

המדור מביא את תקצירי המחקרים הבאים: 1. השפעת דיקור על השתנות קצב לב בנשים הסובלות מדיסמנוריאה ראשונית. 2. דיקור משפר שינה ואיכות חיים הקשורה בבריאות בקרב נשים החולות בסרטן שד וסובלות מגלי חום. 3. סכנה מוגברת לקרצינומה במעברי האורטרים בקרב גברים ונשים שהינם הרבליסטים סינים. 4. דיקור אוזן לטיפול בהתקפי מיגרנה: מחקר רנדומאלי שבדק יעילות נקודות דיקור אמיתיות לעומת נקודות דיקור שאינן אמיתיות. 5. אפקט טיפולי של דיקור על דיכאון שלאחר אירוע מוחי על פי אבחנה של מערכת Spleen-Stomach.
למאמר המלא: לחצו כאן
 

בולימיה נרבוזה רובדי האדמה- שרון חסיד-אדמוני

בפתולוגיה של הפרעות אכילה ישנה חשיבות רבה לאברי האדמה הן ברמת חמש הפאזות, הטחול והקיבה, והן ברמת האיברים המהדהדים עם האדמה בשעון הסיני: הכבד, המעי הדק, ומגן הלב- הפריקרדיום. במאמר זה בחרה הכותבת להרחיב בעיקר על הקיבה, הלב, מרידיאן ה-Chong ומוסיפה התייחסות ל-Gui, רוח. בנוסף, מובא במאמר תאור מקרה של טיפול בבולימיה.
למאמר המלא: לחצו כאן
 

על אנשים, מחלות ומה שביניהם כמו כדור בקנה- מירב סבר

שיחה עם מטופל חולה בסרטן הושט.
למאמר המלא: לחצו כאן
 

טיפול בארבע רגליים: רפואה משלימה בבעלי חיים- טל יעקבי

 
מחלת אגן תורשתית בכלבים  Canine Hip Dysplasia הינה מחלת אגן תורשתית בכלבים בה צמיחה פתולוגית במפרק הירך גורמת לרפיון וחוסר יציבות באגן אשר מובילים לתנועה מוגברת של הירך. מצב זה, אם לא יטופל לאורך זמן, יוביל בסופו של דבר לדלקת פרקים כרונית. כיום יותר ויותר בעלי כלבים פונים לרפואה משלימה עבור חיות הבית שלהם. מחקרים רבים מצאו שטיפול באקופונקטורה מועיל לכלבים החולים במחלת האגן התורשתית. המדור סוקר את המחלה מנקודת המבט של הרפואה הסינית, מציע דרכים לטיפול ומביא תאור מקרה לדוגמא.
למאמר המלא: לחצו כאן
 
על מנת לצפות בכתבה המלאה עליך להיות רשום באתר
חזרה לעמוד גליונות עיתון אורז חזרה לעמוד גליונות עיתון אורז